poniedziałek, 6 maja 2013

Coolinaria!Koniec 2012 roku i trzy pierwsze miesiące 2013  upłynęły nam pod znakiem gotowania, pichcenia i COOLINARNEGO szaleństwa. Świetlica Socjoterapeutyczna „Stop Nudzie” przy Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 24 na gdańskim Niedźwiedniku otworzyła przed nami swoje podwoje i kuchnię w której spędzaliśmy czwartkowe popołudnia w styczniu, lutym i marcu. W zajęciach pod hasłem Po --->Trafisz Gotować! uczestniczyli:

Natala


Ola

Kamila


Kondziu Remek Monia 
i Karol ( który wyjątkowo umiejętnie chował się przed aparatem ;)) 


Celem projektu  było konstruktywne spędzanie czasu poprzez zdobywanie umiejętności kulinarnych.  Uczestnicy uczyli się przygotowywać potrawy z różnych zakątków świata (  m.in : Francja, Indie, Włochy, Szwecja,  USA, Meksyk, Grecja) poznając jednocześnie zasady komponowania zdrowych i zbilansowanych posiłków.


Wybór sporządzanych potraw był konsultowany z dziećmi, przy wyborze kierowałyśmy się również łatwością przygotowania i możliwością odtworzenia dań w domu, mając jednocześnie na uwadze to, by były różnorodne.  Uczestnicy dzielili się pracą sami, bez naszej większej ingerencji , dzięki czemu nabyli lepszą umiejętność współpracy. Po wykonanej pracy każdy uczestnik sprzątał swoje stanowisko. Dania spożywane były w kulturalnej atmosferze, przy wspólnym stole, który dzieci pomagały nakrywać, a następnie sprzątać. Nie obyło się bez „kuchennych”  wpadek np. gdy uczestnicy zapomnieli o doprawieniu mięsa do pulpecików, jednak dzięki pomysłowości znaleziono inny sposób na ich doprawienie- obtoczenie w przyprawach .
Jedno ze spotkań poświęciliśmy na trochę inne wykorzystanie jedzenia. Przy pomocy soczewicy, grochu, mieszanki suszonych jarzyn, maku, łupinek od pistacji, kaszy, suszonych jabłek, suszonej marchwi – tworzyliśmy wyklejane obrazki. Dzięki temu uczestnicy dowiedzieli się, że produkty spożywcze mogą też służyć sztuce.


Nasz warsztat: 


Efekty pracy: Na zakończenie każdego ze spotkań uczestnicy otrzymywali zdrowy prowiant „na drogę” pełen witamin i dający dużo energii, a z okazji świąt paczki świąteczne. Na ostatnich zajęciach udaliśmy się wszyscy do sklepu, gdzie przeprowadziliśmy konkurs, polegający na jak najbardziej racjonalnych zakupach. Utrudnieniem było przykazanie zakupu tylko zdrowych produktów. Wybór był bardzo trudny i wymagał narady, ponieważ wszyscy uczestnicy spisali się na medal.  Zwycięzcą została Natalia, którą nagrodzono termosem na herbatę. W jej koszyku znalazły się mi. owoce, kurczak, orzechy ,sok i wiele innych zdrowych przysmaków.


Zajęcia prowadziłyśmy my - Dorota Kamieniarz i Marta Kistowska :) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz